2017-11-03 10:11:00

Tizedszer rendezték meg a „Szentek futamát” Rómában

Róma/ Tizedik alkalommal rendezte meg a szalézi Don Bosco a Világban Alapítvány november 1-jén, mindenszentek ünnepén a „Szentek futamát”, azt az utcai futóversenyt, amely egyesíti a sportot és a szolidaritást.

A rangos sportesemény kedvezményezettjei idén az indiai „kis menyasszonyok”, azok a kislányok voltak, akiket egészen fiatalon feleségül kényszerítenek felnőtt férfiakhoz, ami súlyos következményekkel jár mind egészségükre, mind pedig fizikai és szellemi fejlődésükre.

A verseny útvonala idén is a szokásos volt: a résztvevők először szentmisén vettek részt a Szent Péter-bazilikában, amelyet Tullio Orler atya, az alapítvány elnöke mutatott be. A rajt és a cél ezúttal is a Vatikán-közeli XII. Piusz téren volt. Az idei verseny újdonságaként amatőrök is benevezhettek a 10 km-es útvonalra, így három verseny zajlott: 10 km a hivatásos sportolók számára, valamint 10 km és 3 km az amatőrök számára. A verseny a történelmi belvárosban kanyargott: a Vatikánból indult, érintve a Piazza Veneziát, a császári fórumokat, majd a Colosseum mentén felvezetett a Quirinalis-dombra, le a Spanyol lépcsőn és a Piazza di Spagnán, majd a Piazza del Popolo vették az irányt a futók, hogy a Vatikánnál érjenek célba.

A résztvevők között volt az „Athletica Vaticana”, vagyis a Vatikán munkatársaiból és állampolgáraiból álló csapat is 50 futóval. A „pápa atlétáinak” becézett sárga-fehér mezbe öltözött csapat vezetője Melchor Sánchez de Toca püspök, a Kultúra Pápai Tanácsának altitkára, aki maga is kiváló futó. A csapat további tagjai a svájci gárdisták, csendőrök, újságírók és a Vatikáni Múzeum dolgozói közül kerültek ki.

A férfi mezőnyben Elvis Kipkoech kenyai futó nyert. A Varesében élő fiatal afrikai sportoló jól megérdemelte a sikert, hiszen már az első kilométertől kezdve tartotta a vezető helyet. Hasonló helyzet volt a női futók esetében is, ahol a kenyai Caroline Cherono volt az élen a verseny kezdetétől a végéig.

A 10 kilométeres távra 7500 résztvevő nevezett be 38 országból. Közülük 5300-an valóban futva versenyeztek, míg 2200-an sétálva vettek részt, így fejezve ki egyetértésüket a Don Bosco nel Mondo alapítvány céljával.

A legtöbb résztvevővel büszkélkedő olasz futóversenyt élőben közvetítette a Channel 5 tévécsatorna. Idén a futóverseny az Indiában dívó gyermekházasság szokására hívta fel a figyelmet. A nevezési díjakból és adományokból alapot hoztak létre azért, hogy a lányokat ne kényszerítsék a korai házasságra, illetve adják meg nekik a szabadságot és a gyermekkorhoz való jogot.